کانکس مدرسه

کانکس مدرسه یا کلاس درس با هدف ایجاد مدارس در نقاط محروم کشور و یا راهکاری برای تشکیل کلاس درس در مناطق عشایری و روستایی تولید میشود.کانکس کلاس درس با اندازه های مختلف و تعداد کلاس های مختلف می باشند. ساختار دو لایه دارند که در بین این دو لایه از عایق حرارت و صدا استفاده شده است جنس بدنه ی این کانکس ها ازتیر آهن بوده و پوشش داخلی آن از ام دی اف و یا پی وی سی، می باشد. جنس درب و پنجره کانکس های مدرسه ای از آلومینیوم الکترو استاتیک است و وزن آن ۸۰ الی ۱۰۰ کیلوگرم در هر متر مربع می باشد.

ویژگی های این سازه 

در برخی موارد بنا به نیاز لازم است که کلاس درس بصورت موقت یا دائم در مدت زمان کمی دایر شود که در چنین مواردی برای برپایی کلاس درس در مناطق زلزله زده یا کمپ های آموزشی و یا برای شروع پروژه های بزرگ از کانکس مدرسه استفاده می شود. در این کانکس ها به دلیل قابلیت جابجایی ، اجرای سریع و قابلیت سازگاری با انواع آب و هوای باعث می گردد. تا گزینه ای مناسب برای این موارد محسوب گردد.

سیستم گرمایشی کانکس و سرمایشی از ویژگی های مهم و حائز اهمیت در کانکس است و می بایست در آن لحاظ گردد. توجه داشتن به تعداد و ابعاد پنجره ها بوده است. تا بتوانند نور کافی را در طول روز به داخل فضا هدایت نموده و همچنین عایق در برابر گرما و سرمای شدید و همچنین آلودگی های صوتی باشد. چرا که در یک کلاس درس نیازمند آرامش و روشنایی در حد مناسب بوده و می بایست این شرایط در هر نوع کلاس درسی رعایت شود تا بازدهی حداکثری را از عملکرد دانش آموزان به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
کانکس چوبی

از ویژگی های کانکس مدرسه می توان به :

نصب سریع، حمل و نقل و جابجایی آسان، قابلیت نصب مجدد، مقاوم بودن در مقابل زمین لرزه، عایق حرارت و برودت در تغییرات جوی قابل اجرا در اقلیم های متفاوت، قابل پیاده سازی در مناطق صعب العبور، عایق صوتی، مقاومت بالای مکانیکی، مقرون به صرفه و دارای توجیه اقتصادی نسبت به سازه های سنتی، اشاره کرد.

کانکس مرغوب باید با توجه به طراحی و متریال مصرفی، خواص ضد رطوبتی، ضد خورندگی، ضد زلزله و مقاومت در مقابل تغییرات جوی را دارا باشد، تا ایمنی و آسایش افراد مستقر در آن تامین گردد.

طراحی کانکس مدرسه

طراحی و اجرای این کانکس ها متناسب با سن افراد و فضای و نمای سازه سنتی اجرا می گردد.

طراحی این کانکس ها باید طوری باشد که  استاد یا مدرس در کوتاه ترین زمان به درب اصلی و تخته وایت برد دسترسی داشته باشد.

نیمکت ها و یا میزهای تدریس، باید طوری چیدمان شود که مدرس و یا استاد نظارت کامل را برای کنترل و تدریس داشته باشد.

این نوع کانکس ها باید از هر لحاظ عایق باشد، تا دانشجو ها و دانش آموزان فضای مطبوعی جهت آموختن داشته باشند.

از نکات مهم در هنگام ساخت این است که باید ضد زلزله و مقاوم باشد، تا امنیت خاطر برای والدین دانش آموزان و اساتید مدرسه یا دانشگاه حاصل شود.

تفاوت کانکس آموزشی با کانکس مدرسه

در حالت کلی چندان تفاوتی با یکدیگر نداشته و هردو برای آموزش کاربرد دارند اما معمولا کلمه کانکس آموزشی به سازه ای اطلاق می شود. شامل یک کلاس درس بوده و ممکن است. برای آموزش های پزشکی ، امداد و نجات ، آموزش صنعتی و یا کلاس درس دانش آموزان مورد استفاده قرار گیرد. اما نوع مدرسه صرفا برای برپایی کلاس درس دانش آموزی بوده و دارای چند کلاس و چند اتاق اداری برای مدیر مدرسه یا معونین و اعضای گروه آموزشی می باشد.

بیشتر بخوانید
قسمت های تشکیل دهنده کانکس

قیمت آن 

تمامی موارد و برآمورد قیمت کانکس آموزشی تا حد بسیاری بستگی به ابعاد ، محل اجرا و نوع مشخصات فنی مورد درخواست خریدار داشته و این برآورد قیمت پس از مشخص شدن موارد فوق انجام می شود. در خرید کانکس محاسبات قیمت در موارد آموزشی ، هزینه های تهیه و تامین تجهیزات مانند صندلی ، ویدئو پرژکتور و دیگر تجهیزات آموزش محاسبه نمی گردد. معمولا خریدار پس از تهیه سازه اقدام به تجهیز کردن آن مطابق سلیقه و نیاز خود می کند.

 

مزایای کانکس کلاس درس

1-مزیت این کانکس ها ضد زلزله بودن آنهاست.

2-این نوع کانکس سازه ای است سبک و به راحتی با هر طرحی قابل اجرا است.

3-یکی دیگر از مزیت های این کانکسها تسریع در عملیات اجرایی است. زیرا خیلی از مسوولان مدرسه یا دانشگاه ها بعلت طولانی بودن عملیات ساخت و ساز سنتی و گرد و غبار و تولید صدا و ایجاد عدم تمرکز دانشجو و استاد بیشتر از این مدل از سازه پیش ساخته استفاده می کنند.

4-کانکس کلاس درس از مواد و متریال مختلف ساخته می شود. اصولاً مواد تشکیل دهنده این نوع کانکس از ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان است. زیرا که یک عایق برودتی و حرارتی است و دانش آموزان در فضای بهتر دروس و آموزش های خود را آموزش میبینند.

5-نباید از نمای سایدینگ و کامپوزیت غافل شد. زیرا جهت روحیه دانش آموزان می بایست، نمای کلاس درس از زیبایی خاصی برخوردار باشد، تا در ذهن دانش آموز فضای بصری امنی ایجاد کند.

6-گاهی نیز برای اینکه هزینه کمتری برای ساخت کانکس های مدرسه شود از نمای ورق استفاده می گردد.

کانکس مدرسه
4.7/5 - (4 امتیاز)

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.