هیدروپونیک یک روش کشت گیاهان بدون استفاده از خاک است. در این روش، گیاهان در محیطی قرار می‌گیرند که ریشه‌های آن‌ها در معرض محلول غذایی قرار دارد. این روش کشت نوآورانه و پیشرفته‌ای است که به دلیل مزایای زیادی که به همراه دارد، در برخی مناطق جهان به عنوان یک روش محبوب برای تولید محصولات کشاورزی استفاده می‌شود.

چیستی هیدروپونیک؟

هیدروپونیک روشی است که در آن گیاهان در محیطی بدون خاک کشت می‌شوند. به جای خاک، از محیطی مانند معرف معلق، پونیس یا متانول استفاده می‌شود. در این روش، محلول غذایی شامل عناصر غذایی لازم برای رشد و تغذیه گیاهان به ریشه‌ها تزریق می‌شود.

نوعی کانکس هیدروپونیک

مزایای هیدروپونیک

 • رشد سریعتر گیاهان
 • صرفه جویی در مصرف آب
 • عدم وجود آلودگی خاک
 • کنترل بهتر شرایط رشد گیاهان
 • تولید محصولات با کیفیت بالا

انواع سیستم‌های هیدروپونیک

در هیدروپونیک، انواع مختلفی از سیستم‌ها برای کشت گیاهان استفاده می‌شود. برخی از این سیستم‌ها شامل:

 1. سیستم نفوذ کاغذی
 2. سیستم کاسکاد
 3. سیستم تایلند
 4. سیستم نایتروپونیک

کانکس هیدروپونیک

در این مقاله شما را با یکی از کارآمدترین کانکس ها در صنعت کشاورزی که کانکس هیدروپونیک می باشد، آشنا می کنیم . هیدروپونیک یک واژه ی یونانی است که هیدرو به معنای آب و پونوس به معنای کار است . این نوع کشت روز به روز مورد استقبال بیشتری از کشاورزان قرار می گیرد . قابل ذکر است که در ایران باستان ،مردم حدود ۲۰ روز قبل از عید نوروز کاشت سبزه خود را با این روش انجام می دادند.که می توان نتیجه گرفت که این روش کشت میراث آیین کاشت سبزه در ایران بوده است.

با توجه به مشکلات جهانی مربوط به تامین مواد غذایی کافی در جوامع امروزی در اثر رشد جمعیت ، کمبود منابع آب ، فرسایش خاک به دلیل کشت بیش از حد ، حمله آفت ها و تغییرات جوی باعث ایجاد کمبود فضای کافی برای کشاورزی و تولید غذا و مواد خوراکی برای دام ها شده است و از آنجایی که متاسفانه بخش بسیار زیادی از خوراک انسان وابسته به محصولات لبنی و پروتئینی است این مشکلات تاثیر زیادی ایجاد مرده است که در اینجا نقش صنعت دامپروری بر تغییرات اقلیمی کاملا مشخص است که بدون تغییر در روش زندگی و تغذیه این مشکلات بیشتر خواهد شد. برای رفع مشکل کمبود جا برای کشاورزی کانکس هیدروپونیک طراحی شده که شما با خرید کانکس می توانید بدون نیاز به خاک کشت گیاه خود را انجام دهید و فقط با استفاده از منابع آب و مواد مغذی حل شده در آب جهت رشد گیاه ،  تا چندین برابر مساحت یک مزرعه می توان علوفه کشت و برداشت نمود و این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانید با استفاده از این کانکس در این روش میتوان در تمامی فصول سال فارغ از شرایط آب و هوایی و میزان برندگی، چندین بار در طول یک سال برداشت محصول با کیفیت داشت که به خوبی کمبود علوفه مورد نیاز دام را پوشش خواهد داد.

مزایای این گونه کشت :

 1. در این روش گیاه دیگر نیازی به خاک ندارد و مواد مغذی را از آب می گیرد و نیاز کمی به اب دارد .
 2. در فضاهای کوچک و در هر فصل و شرایط هوایی می توان این کار را انجام داد .
 3. زمان گاشت علوفه تا برداشت ان به طور میانگین کوتاه است .
 4. می شود با این روش در تامین علوفه های حیوانات گام مهمی را برداشت زیرا در این گونه کشت به دلیل استرلیزه بودن دیگر نیازی به آفت کشی و یا سم پاشی کمتری دارد ویا اصلا نیاز ندارد.ودر نتیجه علوفه قابل برداشت از کیفیت بالاتری بر خوردار است .
 5. در مقابل کشتی که به طور مثال ۱ کیلو بذر کاشت می شودشما می توانید میزان بیشتری از یک کیلو را برداشت کنید .
 6. این روش باعث حفظ جنگل ها و مراتع می شوند.
 7. نیروی انسانی کمتری نیاز ندارد.
 8. با در نطر گرفتن خشک سالی که در بعضی مناطق رخ می دهد این روش کشت بسیار به سرفه است و نیاز کمی به آب دارد.
 9. در روش هیدرو پونیک دیگر نیازی به خشک کردن علوفه ها نیست و می توانیم علوفه تازه برای تغذیه حیوانات استفاده کنیم .

 

طراحی و ساخت کانکس هیدروپونیک

برای ساخت کانکس هیدروپونیک و سایر تجهیزات مورد نیاز با توجه به سفارش مشتری بوده که پارامتر هایی مانند اندازه ها و سایز و جنس در آماده سازی کانکس هیدروپونیک تاثیر میگذارد . با حضور در محیط دامداری مشتری و بررسی های دقیق میدانی نوع کانکس هزینه های آن برآورد میشود.

با توجه به شرایط اب و هوایی و جغرافیایی که چند ساله گریبان گیر کشور ایران شده و با مشکل بزرگ کم آبی و خشکسالی که در پیش روی ماست باید برای آینده ای روشن در امر کشاورزی و دامداری برای انکه از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانیم. باید این روش های پیشرفته و جدید را جایگزین روش های سنتی وقدیمی بکنیم تا بتوانیم با هزینه کمتر بهروری بیشتری در این امر داشته باشیم .با توجه به این نوع کشت می شود تحول شگرفی در امر کشاورزی در کشور پدید اورد .واز منابع محیطی به خصوص ابی کشور محافظت کرد .

داخل کانکس هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک برای چه محصولاتی مناسب است؟

با استفاده از کانکس هیدروپونیک و روش کشت هیدروپونیک می توان انواع مختلفی از محصولات کشاورزی را تولید نمود. با این روش حتی میتوانید زعفران هم کشت وتولید نمود بدون هیچ گونه محدودیت از لحاظ کیفیت خاک و آب و هوا زیرا میتوان تمام موارد از قبیل دما رطوبت و کیفیت تغذیه ریشه گیاه را از طریق نصب تجهیزات گلخانه ای تنظیم و کنترل کرد. با توجه به تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که روش هیدروپونیک برای صیفی جاتی مانند فلفل دلمه ای، کاهو، خیار و گوجه فرنگی، کلم و … بهتر عمل کرده است. چون که این محصولات عمر کوتاهی دارند و ریشه کوتاهی دارند که فضای زیادی را نیز اشغال نخواهد کرد.

مزایای کانکس هیدروپونیک

در این قسمت به مزایای کانکس هیدروپونیک یا کانکس علوفه یا دستگاه علوفه ساز هم گفته میشود میپردازیم: 1. کشت تا چندین برابر در مقایسه با روش های سنتی کاشت علوفه 2. بدون نیاز به خاک و از بین بردن خاک منازق طبیعی 3. قابل استفاده در تمامی مناطق کشور فارغ از شرایط اقلیمی و آب و هوایی 4. قابل استفاده در تمامی فصول سال 5. بدون نیاز به استفاده از سم یا آفت کش چرا که در این کانکس ها تغریبا احتمال حمله آفتی به صفر رسیده 6. برداشت محصولی یکنواخت و به مرتب با کیفیت تر 7. کاهش 80% در مصرف آب جهت پرورش گیاه و علوفه در مقایسه با کشاورزی سنتی

نتیجه‌گیری

هیدروپونیک به عنوان یک روش کشت نوآورانه و پیشرفته، به کشاورزان امکان می‌دهد تا بدون استفاده از خاک، گیاهان را با کیفیت بالا و به صورت پایدار کultاشت کنند. با توجه به مزایا و مزیت‌های آن، هیدروپونیک می‌تواند به عنوان یک راه حل مبتنی بر فناوری برای تولید محصولات کشاورزی در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

لطفا امتیاز دهید page