کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی یکی از مهم ترین نیازهایی است که انسان ها روزانه با آن رو به رو می شوند . حتی در مکان هایی که قصد اسکان برای چند ساعت را داریم هم نیاز به سرویس بهداشتی حس می شود.

با این وجود در برخی از مکان ها امکان ساخت سرویس بهداشتی علی رغم نیاز شدید به این موضوع وجود ندارد . به همین دلیل اقدامات خلاقانه ای در این زمینه صورت گرفت . و از سازه های قابل جابه جایی مثل کانکس و کانتینر برای این امر استفاده شد . در کانتینر سرویس بهداشتی امکانات لازم تعبیه شده است . برخی از کانتینرهای سرویس بهداشتی دارای توالت هستند . و برخی دیگر علاوه برتوالت امکانات دیگر با داشتن دوش برای حمام هم مناسب هستند .

مدل دیگری از کانتینر هم وجود دارد که تنها به عنوان حمام قابل استفاده است .

دسته بندی کانتینر سرویس بهداشتی

حصولي ديگر از کانکس راسا سرويس بهداشتي (توالت) است که انواع متفاوتی دارند . و مهم ترین دسته بندی آن ها بر اساس تک چشمه بودن و چند چشمه بودن آن ها است . برای اماکن پر تردد و شلوغ استفاده از کانتینر سرویس بهداشتی چند چشمه توصیه میشود . سرویس بهداشتی های چند چشمه هم مدل های متفاوتی دارند . که به دو صورت اجرا مي گردد. يکی به صورت راهرو دار و ديگري بدون راهرو، که خود مي تواند از موادهاي مختلفي ساخته شود. اصولا کانکس سرویس بهداشتی را براي مناطق زلزله زده، تجهيز کارگاه ها در مناطق دور افتاده که از امکانات کمي برخوردار است يا در سطوح شهر جهت خدمات رساني به همشريان يا در حياط منازل مي توان اجرا کرد. حال خود کانکس های سرویس بهداشتی به دو شکل اجرا مي گردد سيار و ثابت که ما در شرح اين کانکس به شما توضيح خواهيم داد.

کانکس سرویس بهداشتی راهرو دار را می توان از دو چشمه تا دوازده چشمه اجرا نمود و هيچ محدوديتي ندارد و بستگی به آن دارد که در کجا مورداستفاده قرار می گیرد و چه تعدادی از افراد از آن استفاده خواهند کرد. کانکس سرویس بهداشتی راهرو دار یک راهرو به نسبت باریک وجود دارد و داراي يک درب بيروني است  که یک سمت آن درب های سرویس بهداشتی قرار دارند و در سمت دیگر روشویی و آینه تعبیه شده است .

بیشتر بخوانید
کانکس چرخدار

 خود کانکس از عرض به قسمت مساوي يا غير مساوي بنا به درخواست مشتري محترم با رعايت استانداردهاي فضا تقسيم مي گردد و بنا به درخواست نياز کابينها بنا به متراژ طول کانکس تقسیم بندی و پارتيشن بندي مي گردد و کابين هاي داخلي را شکل مي دهند . حتي مي توان داخل راهرو هاي سرويس بهداشتي را به دو سمت مساوي پارتيشن بندي کرد جهت سرويس دهي به خانمها و آقايان تا اين دو بخش تفکيک گردد. این نوع تقسیم در سرویس بهداشتی های راهرو دار متداول تر هستند . البته با توجه به فضا و تعداد چشمه ها معماری فضای داخلی سرویس بهداشتی می تواند متفاوت از دو مدل ذکر شده در بالا باشد .

واصولا یکی از فضاهای تعبیه شده برای سرویس به انبار اختصاص می یابند . تا لوازمی مثل تی ، منبع آب ، آب گرم کن ، مایع دستشویی و… در آن قرار میگیرند . نوع دیگری از کانتینر سرویس بهداشتی وجود دارد که در آن راهرو وجود ندارد . در هر سرویس بهداشتی از بیرون باز میشود و روشویی و آینه در داخل دستشویی قرار دارند .

در واقع اگر قصد سفارش یا ساخت کانتینر سرویس بهداشتی را دارید باید اعلام کنید که می خواهید سازه شما چند چشمه باشد . تعداد چشمه های کانتینر سرویس بهداشتی قابل سفارش است و کاملا به مشتری بستگی دارد .

نکات قابل توجه در استفاده از کانتینر به عنوان سرویس بهداشتی

کانتینرها باید قابلیت ضد آب داشته باشند چون به عنوان سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند مدام محیط داخلی و خارجیشان در معرض رطوبت قرار می گیرد و باید در برابر رطوبت مقاوم سازی شوند .

و کف و دیواره های کانکس از جنس کاشی و سرامیک باشد تا بتوان عمل شستشو را انجام داد.

مورد دیگر این است که کانکس باید به صورت اصولی و صحیح عایق بندی شود تا در مناطق بسیار گرم و بسیار سرد ، گرما و سرمای آزاردهنده بیرون به داخل سازه انتقال نیابد. و در صورت استفاده از کانکس به عنوان حمام هوای گرم داخل کانکس به بیرون منتقل نشود.

 

امکانات کانتینر سرویس بهداشتی

با توجه به این که این سازه قرار است به عنوان سرویس بهداشتی مورد استفاده واقع شود. باید امکاناتی که در ادامه نام میبریم را دارا باشد :

 • فلاش تانک (سیفون)
 • سیم کشی برای تامین روشنایی و برق مورد نیاز
 • لوله کشی برای تامین آب
 • در نظر گرفتن چاه یا قسمتی برای تخلیه فاضلاب
 • در نظر گرفتن منبع آب در صورت دسترسی نداشتن به آب لوله کشی
 • قرار دادن سنگ توالت یا دستشویی فرنگی
 • قراردادن روشویی و آینه
 • قراردادن هواکش برای تهویه هوای سرویس بهداشتی
 • قرار دادن پنجره کوچک در قسمت بالایی دیواره برای تهویه هوا
بیشتر بخوانید
کافه کانکس

در چه اماکنی از کانتینر سرویس بهداشتی استفاده میشود ؟

در اماکنی که امکان ساخت سرویس بهداشتی و یا زمان لازم برای ساخت سرویس بهداشتی به صورت سنتی وجود ندارد از کانکس استفاده می شود اماکنی مانند پروژه های ساختمانی ، اماکن نظامی ، کارگاه ها ، باغ های خارج از شهر .

امکان دارد در برخی ازمناطق بتوان سرویس بهداشتی احداث کرد . و زمان هم داشته باشیم اما با این وجود ساخت چند چشمه سرویس بهداشتی به صرفه نباشد. برای مثال در اماکنی که از سرویس بهداشتی چند ساعت در روز و گاها به طور فصلی استفاده میشود . ساخت سرویس بهداشتی عقلانی نیست .

مواد و مصالح به کار رفته در کانکس سرويس بهداشتي

اصولا این نوع کانکس ها با توجه به شرایط اقلیمی و زیست محیطی با مواد و مصالح مختلفی ساخته می شوند .

به عنوان مثال برای شرایط آب و هوایی شرجی کانکس سرویس بهداشتی با نمای ساندویچ پانل ساخته می شود.

از طرفی هم اگر بخواهیم کانکس نمایی زیبا داشته باشد می توانیم از نمای سایدینگ طرح کانادایی با تلفیقی از نمای کامپوزیت فایبرگلاس يا از نماي کامپوزيت آلومينيمي يا از نماي ترموود فلاندي که خود به لحاظ بصري زيبايي خاصي دارد استفاده کنیم.

 

کانکس هاي سرويس بهداشتي از لحاظ نما

 • کانکس سرويس بهداشتي با نماي ورق گالوانيزه
 • کانکس سرويس بهداشتي با نماي ساندويچ پانل
 • کانکس سرويس بهداشتي با نماي فايبرگلاس
 • کانکس سرويس بهداشتي با نماي سايدينگ طرح کانادايي
 • کانکس سرويس بهداشتي با نماي دکوراتيو طرح سنگ
 • کانکس سرويس بهداشتي با نماي ترمو وود فلاندي
 • کانکس سرويس بهداشتي با نماي کامپوزيت آلومينيومي
لطفا امتیاز دهید post

مقالات

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.