ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یک متریال ساختمانی پیش ساخته در زمینه ساخت و ساز می باشد.که شامل دو لایه از یک ماده سفت و سخت است . که به هر دو طرف یک هسته سبک وزن متصل می شود. پانل های ساندویچ گاهی اوقات به عنوان پانل های کامپوزیت یا پانل های عایق بندی ساختاری نامیده می شوند . که دارای وزن سبکی است در بعضی موارد خاص برای ساخت دیوار یا سقف از آن‌ها استفاده می شود.

 • لایه میانی این صفحات از ماده ای عایق و سبک وزن ساخته می شود.جنس لایه میانی ممکن است از موادی مانند پلی استایرن، پشم سنگ،پشم شیشه، پلی اورتان یا XPS باشد.
 • دو طرف این لایه را ورق های فلزی می پوشاند.جنس ورق های فلزی نیز معمولا ورق گالوانیزه یا ورق رنگی یا آلومینیوم پیش رنگ شده یا ورق آلوزینک پیش رنگ شده است.
 • پانل ساندویچی یک نوع مصالح ساختمانی پیش است . که وظیفه اصلی آن عایق حرارتی است. ساندویچ پانل در دو نوع دیواری و سقفی تولید می شوند. پانل به طور گسترده ای به عنوان یک روکش خارجی برای ساختمان های تک و چند طبقه ای مورد استفاده قرار گیرند.

فرق ساندویچ پانل و کانکس

فرق بین ساندویچ پانل و کانکس در این است، شما می‌توانید ساندویچ پانل‌ها را در انواع مختلف و سایزهای متغیر متناسب با نیازهای خودتان سفارش بدهید و مانند کانکس‌ ویلایی ، حمل و نقل آن بسیار آسان است، به طوری که قطعات پانل به صورت جدا از هم است.و به راحتی می‌توان این قطعات را به هم متصل نمود،به طوری که متخصصان نصب آن به راحتی در کم تر از یک روز این قطعات را برای شما در کنار هم قرار می‌دهند .تا ساختمان پیش‌ساخته شما به سرعت و راحت آماده شود.

 • این یک مزیت درباره ساندویچ پانل در مقابلکانکس های پیش ساخته است که نصب و محل قرار گیری آن متناسب با سلیقه شما صورت می‌گیرد.
 • یک نکته دیگراین است، که شما می‌توانید طراحی آن را خود به دست بگیرد، و به راحتی آن را به طرح دلخواه خود سفارش دهید.

مشخصات فنی ورق های پانل های ساندویچی

انتخاب یک نوع ازساندویچ پانل بستگی به شرایط  نوع سازه یا ساختمان دارد که شامل دیوار های داخلی و خارجی و سقف می باشد و همچنین دمای محیط داخلی و آب و هوای منطقه مورد نظراست. یکی دیگراز عوامل مهمی است که در انتخاب ساندویچ پانل باید در نظر گرفته شود.ساندویچ پانل ها منحصر به فرد هستند .

عملکرد حرارتی بالا، تداوم عایق، حداقل نشت هوا و از بین بردن تراکم حفره بین سازه های دیواری و سقفی را فراهم می کند،نتیجه استفاده از این سازه ساختمانی ایمن  و زیبا را در اختیار ما قرار می دهد.که این فواید در محیط ها با رطوبت بالا و ساحلی برای پوشش این مناطق بسیار مفید است . ورق گالوانیزه و ورق الوزینک به صورت رولی موجود هستند که ضخامت این ورق ها میتواند:

 • ورق الوزینک 70 سانتیمتر شروع می شود تا 130 سانتی متر می باشد.
 • ضخامت پانل ها از 4 ،6،8 سانتی متر برای ساندویچ پانل دیواری
 • برای ساندویچ پانل سردخانه ایی از 10،12.5،15،18،20سانتی متر
 • پانل سقفی عرض 1.08متر که مفید ان 1.01متراست .و طول تمام این ساندویچ پانل ها از 1متر تا 12متر به دلخواه تقاضا کننده است.

ساندویچی پانل

انواع ساندویچ پانل

 •  پانل ورق الومینیومی : به ورق های نازکی گفته میشود که قابل انعطاف ،خم کردن است و به دلیل نرم بودن ان راحت به دور اجسام پیچیده میشود، ویژگی خاص آن ضد خوردگی می باشد. ورق الومینیوم از0.2 میلیمتر تا 2 میلیمتر برای مصارف ساختمانی باشد.
 • ورق گالوانیزه : ورقی است با خاصیت ضد خوردگی ، وزن سبک واتصال قوی ومستحکم است. فولاد اهن است که در فلز روی غوطه ور شده است.
 • ورق الوزینک: ورقی است که ازالومینیوم و روی و سیلکون تشکیل شده است که دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود. این خواص موجب طول عمر بالای ورق ها می شود و عایق میانی این سازه ازپلی یورتان ،پلی استایرن ،پشم سنگ و پشم شیشه است که خواص همه ی این فوم های عایق ضدحریق هستند.
 • فوم پلی یورتان : این فوم از مهمترین فوم ها است. که نسوز یا کندسوز بودن آن قوی تر از باقی فوم های عایق است. از ورق الوزینک هم بسیار استفاده می کنند. در دو نوع خام و رنگی دربازار موجود است. ورق خام گران تر از ورق رنگی کوره ای است.
 •  پانل دیواری: پانل دیواری برای نصب در پوشش دیواره های منازل مسکونی، دیوار سوله ، کارگاه و همچنین سردخانه کاربرد دارد. پانل دیواری نسبت به پانل ساندویچی سقفی دارای فراز و شیب کمتری است.در لایه میانی معمولا از فوم پلی اورتان، پلی استایرن و همچنین فوم  xps استفاده می‌شود.معمولا برای دیواره های سردخانه‌ها از پانل دیواری ۱۰ سانتی متر استفاده می شود. ساندویچ پانل برای کاربردهای سردخانه ای و ساخت پارتیشن از پنل‌ها با ضخامت ۲ سانتی مترو ۴ سانتی متر استفاده می شود.
 • پانل سقفی: پانل های سقفی برای نصب در سقف سوله کاربرد دارند.مقاومت بالا در برابر شرایط جوی کاربرد و مزیت این نوع از پانل‌ها می باشد. پانل سقفی  با ضخامت ۴ تا ۱۰ سانتی متر تولید می شوند.تفاوت پانل سقفی و دیواری در نوع طراحی آنها می باشد. این نوع از ساندویچ پانل ها به گونه ای طراحی شده که با داشتن همپوشانی از ورود آب به داخل جلوگیری می کند.

پانل سقفی نسبت به پانل دیواری از گام های بلند تری برخوردار است.این امر به دلیل مقابله با بارندگی اینگونه ساخته می شود.لایه های ورق بیرونی این پانل معمولا  از ورق آلوزینک و گالوانیزه ساخته می شود.

لایه میانی این لایه‌ها نیز از فوم پلی اورتان که عایق صورت و حرارت بوده تشکیل شده است. ساندویچ پانل بر حسب نوع لایه بیرونی و درونی به انواع گوناگونی  دسته بندی می شوند. پانل سقفی از سه لایه تشکیل شده است دو ورق فولادی و هسته ی میانی به عنوان عایق می باشد .

انواع ساندویچ پانل بر حسب :

لایه بیرونی

پانل‌ها از نظر لایه بیرونی به چند گروه:

 • یک رو ورق یک رو فویل
 • دو رو فویل
 • دو رو ورق
 • دو رو نایلون
 • یک رو ورق یک رو کاغذ تقسیم می‌شود.

لایه درونی

 • پانل پلی اورتان
 • پانل پلی ایزوسیانات
 • پانل پلی استایرن
 • پانل پشم سنگ
 • پانل پشم شیشه

پانل پلی اورتان از یک نوع فوم در هسته میانی که از مواد پلی یول و ایزوسیانات و همچنین کاتالیزور تشکیل شده است.فوم پلی اورتان استفاده شده در ساندویچ پانل‌ها عایق بسیار قدرتمندی  می باشد.وجود خلل و فرج در پانل‌ها باعث ایجاد ویژگی عایق بدن حرارتی و صوتی این فوم شده است.پانل پلی اورتان به دلیل ویژگی مقاومت فشاری بالا به یکی از بهترین مواد پیش ساخته کشور تبدیل کرده است.

نحوه نصب پنل های ساندویچی 

برای نصب آنها از ابزار مختلف و خاص این کار استفاده می شود زیرا زمانی که آنها کنار هم قرار می گیرند باید توجه داشت که محل نصبشان کاملا محکم  بوده و از چفت شدن آنها کاملا مطمئن شویم. این کار باید توسط افراد مجرب و کارآزموده انجام شود و دقت لازم به هنگام چفت شدن آنها به دلیل ویژگی نر و مادگی آنها به وسیله پیچ واشر دار و چسب عایق کاری بکار رود.

بعد از این مرحله باید آب بندی شوند به همین دلیل قبل از چفت شدن کامل آنها باید محل درزشان با اسپری پلی اورتان پر شده و قبل از اینکه چفت شوند باید پانل دیگر جا زده شود تا آب بندی آنها بهتر آنجا شده و چسبندگی بیشتری پیدا کنند و پانل‌ها بتوانند از نفوذ گرما، سرما، رطوبت، حرارت و …  جلوگیری کنند. قیمت آنها با توجه به مصالح ساختمانی سنتی و ویژگی‌ها و کاربرد های متنوع آن جزو متریال بسیار مقرون به صرفه محسوب می شود.

4.9/5 - (41 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *