انواع کانکس

در این مقاله به این موضوع ها می پردازیم:

1-کانکس چیست؟

2- انواع کانکس

3- انواع کانکس در چه شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند؟

کانکس چیست؟

کانکس ها بنا های از پیش ساخته شده ی قابل حمل می باشند که در شرایطی که ساخت و ساز  سخت است یا امکانش وجود ندارد از کانکس ها استفاده می کنند.کانکس ها در زمینه های مختلف کاربرد دارند.از انواع کانکس میتوان برای سکونت یا در رشته های مختلف کاری استفاده کرد.

انواع کانکس

در حالت کلی انواع مدل های کانکس به دو دسته کانکس چرخدار و کانکس بدون چرخ تقسیم می شوند که چرخدار آن به طور مستمر در حال جابجایی است و بدون چرخ آن ثابت می باشد.

انواع مدل های کانکس و شرایط استفاده از آن

از لحاظ ساختاری و کاربردی می توان انواع مدل های کانکس را تعیین کرد. دلیل این نوع از دسته بندی ها هم مشخص شدن امکانات و قیمت کانکس ها است تا بتوان قیمت مناسب هر کدام از محصولات را بر اساس دسته بندی صورت گرفته انجام داد. کانکس ها به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارت است از:

انواع کانکس مسکونی

انواع کانکس خدمات شهری

انواع کانکس کارگاهی

انواع کانکس اداری

انواع کانکس سفارشی

کانکس مسکونی

کانکس مسکونی یک نوع سازه پیش ساخته برای سکونت می باشد که دارای دو حالت کلی یکی سکونت گاه سرایداری و کوچک و دیگری مانند ویلای پیش ساخته و لوکس می باشد که دارای اتاق بندی های متفاوت و ابعاد بزرگتری بوده.استفاده از این سازه ها به عنوان خانه مسکونی و سکونت گاه ییلاقی در باغ ها و باغ شهر ها استفاده می شود.

استفاده از کانکس مسکونی مزیت‌های بسیاری را به همراه دارد که می‌توان به کاهش هزینه‌ها و ساخت در مدت زمان کوتاه و همچنین قابلیت قابل حمل یا پرتابل بودن آن اشاره کرد.

کاهش هزینه

تصمیم به تهیه این سازه آماده باعث می‌شود هزینه‌های شما مقدار قابل توجهی با کاهش روبرو شوند، چرا که ساخت و ساز به روش سنتی در مقایسه با آماده کردن یک کانکس، زمان بیشتری نیاز دارد و شما باید هزینه‌های بسیاری را در راستای تهیه مصالح، کارگر، رفت و آمد و بسیار مسئله دیگر بپردازید، درحالی‌که تهیه چنین سازه‌ای به نسبت کم هزینه تر است و شما می‌توانید در بسیاری از مواقع این سازه را به روش‌های دیگر ترجیح دهید.

قابلیت جابه‌جایی

دومین مزیتی که برای این سازه‌ی مسکونی در نظر گرفته شده، قابلیت حمل و جابه‌جایی آن است. در بسیاری از مواقع شما تصمیم می‌گیرید به صورت موقت، برای مثال در فصل تابستان یا دیگر ایام تعطیل به باغ، منطقه ییلاقی، قشلاقی یا هر محیط دیگری بروید، اما در آنجا محل مناسبی برای سکونت وجود ندارد و شما نمی‌توانید در آنجا برای خود ملکی را خریداری یا حتی کرایه کنید. در چنین شرایطی شما می‌توانید کانکس مورد نظر خود را با توجه به ویژگی‌هایی که مد نظر دارید، سفارش دهید تا برای شما ساخته شود.

بیشتر بخوانید
داخل کانکس ویلایی
انواع کانکس

انواع کانکس مسکونی

کانکس برفی

کانکس مسکونی برفی توسط طراح ایتالیایی به نام کارلو سانتام بروجیو چندی پیش طراحی شده است. کانکس مسکونی برفی از شیشه های مختلف ساخته شده است. این کانکس بیشتر مخصوص اسکی بازها است. این کانکس ها بر روی سطح کمی از آب سوار شده است که حس شناور بودن را به ساکنین آن میدهد.

کانکس کشویی

طراحان شرکت DRM سال گذشته خانه پیش ساخته با طرح چوبی قدیمی و ساده ساختند که این فقط ظاهر آن میباشد و روکشی بر روی خانه شیشه ای که زیر آن قرار دارد کشیده شده است. کانکس مسکونی کشویی به گونه ای ساخته شده است که روکش چوبی آن حرکت کرده و نمای شیشه ای پشت آن معلوم میشود.

کانکس شیشه ای

کانکس شیشه ای برای اولین بار توسط ورنر سوبک در شهر اشتوتگارت آلمان ساخته است. این کانکس نمایی شیشه ای دارد و در داخل آن نیز تنها سقف و کف خانه از چوب ساخته شده است. چوب های کف ساختمان طوری طراحی شده اند که در فصول مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و سرد می شوند و نیازی به استفاده بیش از اندازه از انرژی نیست. انرژی برق در کانکس مسکونی شیشه ای از پنل های خورشیدی تأمین میشود. کانکس شیشه ای از نظر امنیت بسیار پایین است ولی این نوع طراحی صرفا برای جذب افراد برای خرید میباشد.

کانکس خدمات شهری

شاید در محل زندگی و کار خود، کانکس پیش ساخته‌ای همچون کانکس خدمات شهری را به وفور دیده باشید که خدمات و سرویس هایی چون دفتر پیشخوان پست، کرایه دوچرخه، خدمات بانکی، خدمات پزشکی، خدمات فرهنگی، مشاوره اجتماعی، آموزشی، برف روبی، راهنمای گردشگر (توریست)، کانکس نمازخانه و …. ارائه می‌دهند. با توجه به نقش و اهمیت این سازه های پیش ساخته در این مقاله بر آن شدیم تا برایتان مطالبی در خصوص کیوسک خدمات شهری عرضه کنیم.

انواع کانکس

انواع کانکس خدمات شهری

کانکس بازیافت

کانکس عابر بانک

کانکس برف روب

کانکس پلیس

کانکس کارگاهی

به کانکس های ساده که معمولا برای اسکان کارگران پروژه یا دفاتر مستقر در پروژه های ساختمانی استفاده می شود اصتلاحا کانکس کارگاهی می گویند که از نظر قیمت نیز مقرون بصرفه ترین نوع کانکس می باشند.

بیشتر بخوانید
انواع کانتینر
انواع کانکس

انواع کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی سبک

به درستی می توان گفت این سازه پرکاربرد ترین نوع بنای پیش ساخته برای استفاده کارگاه های عمرانی و ساختمانی کوچک می باشد که هم از لحاظ اقتصادی دارای هزینه های مناسبی بوده و هم از نظر کارآمدی به خوبی جواب گوی اسکان کارگران و دفاتر نقشه خوانی یا سرپرست کارگاه می باشد.

کانکس کارگاهی سنگین

اگر برای شروع یک پروژه بزرگ و بلند مدت در حال تجهیز کارگاه هستید که ممکن است سالها بخواهید از کانکس استفاده کرده و یا از پروژه ای به پروژه دیگر آنها را برده تا هزینه های تجهیز کارگاه های آینده شما کاهش یابد ، بهتر است از کانکس کارگاهی سنگین بجای سبک استفاده نمائید که دارای دوام و طول عمر بسیار بالاتر و آسایش نسبی بیشتری بوده. علت نامگذاری آن نیز استفاده از آهن آلات سنگین در ساختار این دسته از سازه ها می باشد.

کانکس کارگاهی یخچالی

برخی از پروژه ها به علت ماهیت کاریشان در مناطق سخت اقلیم سرد کوهستانی یا مناطقی مانند جنوب ایران که دارای آب و هوای بسیار گرمی بوده  مستقر هستند که بیشتر پروژه های نفت و گاز یا حفاری ، معدن و راه سازی را شامل می شود. در این نوع از کارگاه ها از کانکس کارگاهی یخچالی یا همان کانکس پانلی استفاده می شود که جداره های آن مانند یخچال با فوم تزریقی پولی اورتان پرشده ، این کار باعث می شود تبادل حرارتی به حداقل خود برسد.

کانکس اداری

کانکس اداری به سازه پیش ساخته می گویند که از آن به عنوان دفتر در یک گروه اداری و اتاق مهندسان و مدیران استفاده می کنند..

کانکس اداری در سازمان های دولتی و غیر دولتی مورد استفاده قرار می گیرند کانکس های اداری کارایی بسیار بالایی دارند و هزینه ساخت این مدل کانکس ها بسیار بالا بوده است.

انواع کانکس اداری

سالنی

کانکس اداری سالنی یکی از انواع کانکس های اداری پیش ساخته است که به صورت سالنی یک-تکه و معمولاً در ابعاد متوسط و بزرگ ساخته می‌شود. این گونه کانکس ها، عموماً عاری از پارتیشن ها و واحدهای اضافی مانند سرویس بهداشتی، اتاقک‌های مجزا و … می باشند. کانکس اداری سالنی را معمولاً در ابعاد مستطیلی و مربعی بزرگ طراحی کرده و می سازند؛ اما گاهی کاربری کانکس های سالنی (برای مثال: آمفی تئاتر پیش ساخته) موجب می شود که در اشکال منحنی متوسط و بزرگ نیز طراحی و اجرا شوند. کانکس های اداری سالنی کاربرد بسیاری برای دنیای امروز دارد و از میان آنها می توان به موارد: انبار محصولات و مواد غذایی، سالن های اداری، سالن جلسات و کنفرانس ها، آمفی تئاترها، نمایشگاه محصولات، سالن های گردهمایی و … اشاره داشت.

بیشتر بخوانید
کانکس مدرسه

دو اتاقه

کانکس دو اتاقه به سازه پیش ساخته ای گفته می شود که توسط یک پارتیشن داخلی به دو قسمت تقسیم شده باشد.امکان دارد این تقسیم از ناحیه میانی بوده و کانکس را به دو اتاق مساوی تقسیم کند و یا امکان دارد یکی از اتاق ها بزرگ و دیگری بسیار کوچک باشد که این امر بستگی به نیاز استفاده کننده سازه دارد.این اتفاق بیشتر برای کانکس اداری و یا مسکونی  یا گاهاسازه هایی که به عنوان دفتر فروش هستند بوده که اتاق دوم محل آبدارخانه و اینگونه کاربری های خدماتی در نظر گرفته شود.

دو اتاقه با آبدارخانه

دو اتاقه با آبدارخانه با سرویس بهداشتی

در این نوع از کانکس اداری، آبدارخانه و سرویس بهداشتی با تمام امکانات قابل استفاده می‌باشد. این نوع از کانکس اداری دارای دو اتاق بزرگ می‌باشد که می‌تواند دو واحد مجزا اداری را در یک کانکس فراهم کند. در این نوع از کانکس اداری، این دو اتاق با امکانات مجزا با یک درب مشترک به بیرون کانکس راه پیدا می‌کنند. این کانکس با آبدار خانه، سرویس بهداشت و در انواع متحرک (چرخدار) و ثابت ساخته می‌شوند. در این نوع کانکس‌ها از دیوارپوش و کفپوش مناسب محیط‌های اداری استفاده می‌شود. به طور کلی از امکانات بالقوه‌ای که این کانکس‌های اداری فراهم می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حضور دو گروه پرسنل جدا در کنار هم.
  • امکان پارتیشن بندی برخی فضاها
  • استفاده مجدد به عنوان خوابگاه، انباری و یا اتاق بایگانی راکد.
  • جذاب کردن محیط شرکت و اضافه کردن آسان بخش‌های جدید
  • استفاده از نوع چرخداربه عنوان یک دفتر سیار و انتقال راحت پرسنل به مکان جدید
  • امکان تعبیه مبلمان اداری و حتی پذیرایی

کانکس سفارشی

ساخت کانکس مطابق سفارش و نیاز های خریدار بصورت اختصاصی را کانکس سفارشی می گویند. این سازه ممکن است دارای هر ابعاد و کاربری باشد و ساخت سفارشی کانکس مختص یک کاربری خاص مانند کانس ویلایی یا مسکونی نبوده و حتی ممکن است یک دفتر اداری اختصاصی یا کیوسک فروشگاهی باشد.ممکن است اصلا از نظر امکانات یا شکل ظاهری هیچ تفاوتی با دیگر محصولات نداشته و فقط دارای ابعاد بسیار بزرگ و سفارشی باشد که در ادامه به شرایط آن اشاره خواهیم کرد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *